RCF LF12G301 market value
Warning
Please note that this market value is more than 6 months old.
Where to buy LF12G301?
Less
There are no classified ads for this product.
Tech. sheet
- Manufacturer: RCF
- Model: LF12G301
- Category: 12" loudspeakers"
- Other names:lf 12g 301, lf12 g301
We have no technical specifications for this product
but your help will be much welcomed
»
User reviews
5.0/5(1 reviews)
5
100 %
4
Stunning!!
Published on 06/02/13 at 06:50 (This content has been automatically translated from French)So I bought a pair of these wonders earlier this year and when I heard the final result (in their case), I was totally amazed to emit low as the 12 inch! I already made two evenings, it runs with a C2 in JBSystems and an active filter Behringer cut at 120 Hz and it is a real treat! At first I was skeptical about a 12 inch sub but I wanted compact boxes and so I built mth 30 and the ratio of weight to height - power and also the price is exceptional!! We recover the RCF quality! Ideal for DIY design for subs superior quality at lower costs. I recommend it 200% and I do it again this choice without hesitation.
»
Other RCF 12" loudspeakers"