RCF LF21N451 market value
Warning
Please note that this market value is more than 6 months old.
Where to buy LF21N451?
Less
There are no classified ads for this product.
Tech. sheet
- Manufacturer: RCF
- Model: LF21N451
- Category: 21" loudspeakers"
- Other names:lf 21n 451, lf21 n451
We have no technical specifications for this product
but your help will be much welcomed
»
User reviews
Published on 05/08/09 at 11:16 (This content has been automatically translated from French)
+/- Bought there two months to realize a sub bass, cheap, simple, good power, not fat and especially not heavy (back problem ...), hp 21 "very light / 1500w / rms / 8ohm / 98 db. really inexpensive +/- 360 euro in PROSL (Belgium) mounted in a cabinet sub / frequency used (+/- 35 hz to 80 hz) manufactured it myself on a map b / c (with some mod) (cash resembling a cube / direct radiation / event to the four corners / ctp in 15 minutes (slight) with lots of internal reinforcements (stiffness), amplified by a single amp behringer ep 4000 mode bridg, place: +/- 600 euro (without amplifier) (wood glue screw handles grids ...) you have a good sub (slight) that fonctione well.
SONORITS...…
SONORITS...…
Read more
At listening well
NOTICE GLOBAL
Yes
At listening well
NOTICE GLOBAL
Yes
See less
00
»
Published on 01/06/10 at 10:33 (This content has been automatically translated from French)
lf rcf n 451 21 Hours of Operation for qualitée price / realization and use in sub box in pass band sound on plane 18, hp rcf having the same parameters as +/- hp planned for the subwoofer frequency of use +/- (30hz / 90Hz) for the amplified moment with behringer ep 4000 in Bridger (cheap) and filtered with dcx behringer also ebenisterie birch finland 18 minutes (1 3mx1,50m plate for cash (+/- 180 euro plate), glued screwed , well ... really good, I have planned to redo 3 others