RCF LF18G401
Add this product to
  • My former gear
  • My current gear
  • My wishlist
(3)
Write a user review
RCF LF18G401 market value
Warning
Please note that this market value is more than 6 months old.
The classified ads that include options or are part of a pack are not taken into account.
Where to buy LF18G401?
Less
  • New (2 offers)
  • Second-hand
Best new price
See more offers
There are no classified ads for this product.
New ad alert
Tech. sheet
  • Manufacturer: RCF
  • Model: LF18G401
  • Category: 18" loudspeakers"
  • Package weight:14.9 kg
  • Other names:lf18g401, lf 18g 401, lf18 g401
We have no technical specifications for this product
but your help will be much welcomed
»
User reviews
4.0/5(3 reviews)
5
100 %
(3 reviews)
3
Write a user reviewAsk for a user review
djbreizhl-71djbreizhl-71
Speakers very solid!
RCF LF18G401Published on 02/09/14 at 08:12
(This content has been automatically translated from French)
I regret not my choice anyway, these are very strong HP! Amplified with FP9000 sub 4ohm, which sends their 3000w .... they not budge!
SOUNDS
Good HP going down in 35Hz, for him to get less is coupling, if it breaks .....
OVERALL OPINION
I use them for a year
This is the first model I bought, but had already tried the Beyma 18G50 before
The value for money is more than good, HP 200 euros which developed rather well!
I referaias my choice without any hesitation! …
Read more
SOUNDS
OVERALL OPINION
I use them for a year
See less
»
ravageorravageor
HP goes all good
RCF LF18G401Published on 10/05/12 at 19:26
What characteristics have motivated your choice?
that it can be mounted in MHB-46
For what purpose? the low
What amp / What configuration? driven by FP6400 in the horn of the hybrid
The frequency curve is sufficiently neutral? yes
The dynamics are respected? yes
The stereo image is good? bin as it is for the low ^ ^
The sound is clear and precise across the spectrum? patator saw the box above
How long have you been using? since 2010 it would shock
Did you try many other models before buying it? yes
How do...…
Read more
For what purpose? the low
How do you rate the quality / price? Very correct
With experience, you do again this choice? Yes
See less
SachatrixSachatrix
It sends the cheap!
RCF LF18G401Published on 11/07/11 at 13:09
I use it on a crest audio 3501 in bridged which leaves around 800 Watts.
I put in a box house of 150 Litres bass-reflex, tuned to 45 Hz (laminar port) and is low-pass filtered at 100 Hz at -18 or -24 depending on the environment.
The response curve is unfortunately rather cascaded, I note a particularly low in the zone from 75 to 85 Hz rather annoying, leaving her without a place to fish. Provide for equalization...…
The response curve is unfortunately rather cascaded, I note a particularly low in the zone from 75 to 85 Hz rather annoying, leaving her without a place to fish. Provide for equalization behind.