Audio-Technica ATH-M40FS
(36)
Write a user review
Audio-Technica ATH-M40FS market value
Warning
Please note that this market value is more than 6 months old.
The classified ads that include options or are part of a pack are not taken into account.
Where to buy ATH-M40FS?
Less
No retailers are offering this product at this time.
Availability alert
There are no classified ads for this product.
New ad alert
View all user reviews
Alex081 Alex081
Note : 10 sur 10 Published on 09/12/09 at 03:15
Best value: Excellent
I did that depuisquelques days and my first studio headphones to monitor destiny.
Technical description:
Type: Dynamic fermbr /> HP: 40mm
Magnet: Nodymium
Voice Coil: Aluminium coated copper
Rponse in frquence: 5 28 000 Hz
Power Handling: 1600 mV 1 kHz
100dB sensitivity
Impdance: 60 ohms
Weight: 250 g wireless
Thread: 3.40 m OFC stray strands of wire left output
Connector: 1 / 4 inch (6.35 mm)