Roland Cube-20XL
Add this product to
  • My former gear
  • My current gear
  • My wishlist
Modelling Combo Guitar Amp from Roland belonging to the Cube series
Write a user review
Roland Cube-20XL market value
Warning
Please note that this market value is more than 6 months old.
The classified ads that include options or are part of a pack are not taken into account.
Where to buy Cube-20XL ?
Less
  • New
  • Second-hand
No retailers are offering this product at this time.
Availability alert
There are no classified ads for this product.
New ad alert
Tech. sheet
Rated Power Output
20 W
Nominal Input Level
INPUT: -10 dBu/1 M ohm
AUX IN: -10 dBu
Speaker
20 cm (8 inches)
Controls
POWER Switch, SELECT Switch, TUNER Switch, POWER SQUEEZER Switch
[JC CLEAN Channel]
VOLUME Knob
[LEAD Channel]
TYPE Switch (ACOUSTIC SIM, OVERDRIVE, DISTORTION, METAL, METAL STACK, EXTREME),
GAIN Knob, VOLUME Knob
[EQUALIZER]
BASS Knob, MIDDLE Knob, TREBLE Knob
[EFX/SOLO]
EFX/SOLO Knob (CHORUS, FLANGER, PHASER, TREMOLO, SOLO, HEAVY OCTAVE)
[DELAY/REVERB]
DELAY/REVERB Knob (DELAY, REVERB, SPRING)
Indicators
JC CLEAN Channel
LEAD Channel
TUNER
EFX/SOLO
POWER SQUEEZER
Connectors
Power Consumption
24 W
Accessory
Owner's Manual
Options
Footswitch (BOSS FS-5U, FS-6)
Size and Weight
Width
385 mm
15-3/16 inches
Depth
240 mm
9-1/2 inches
Height
385 mm
15-3/16 inches
Weight
9.0 kg
19 lbs. 14 oz.
* 0 dBu = 0.775 Vrms
»
User reviews
4.0/5(2 reviews)
5
100 %
(2 reviews)
3
Write a user reviewAsk for a user review
joonbugjoonbug
Wish we could do 0.5 star increments...
Roland Cube-20XL Published on 10/03/16 at 12:53
Read more
The clean sound (based on the Roland JC series amp), I immediately loved it (although I can only put volume at 3 or 4), when the neighbors went out I put the amp at 7, 8 & 10 to see if the clean channel would distort with my guitar. It distorts, I believe it's because of 8 inch speakers instead of 12" speakers on cabinets. For me an amp's clean channel sound should be just as good as the crunch channel. I also loved the Acoustic guitar (COSM) switch, the distortion sounds (Metal, Metal Stack) sounded a little sanitary, cleanly distorted??? Since I'm using this for Rock/Pop Rock or clean sounds, I don't really need these channels. I also have to give the acoustic COSM on this amp props, don't have an acoustic yet so it's cool. Also regardless of channel, going past 4 will make the neighbors complain, thanks to the power squeezer that will give you the sound at less amperage.
What I really love is the built in effects, on the Marshall MG15CFR if I turn the Reverb knob past "4" it seems nothing happens to the sound whereas with this amp any change in the dial you will hear the difference. I use the Chorus & the Reverb both at the lowest settings on the knob (when using clean sounds or it kind of defeats the purpose of the clean channel. Still fooling around with it for the Crunch channels.
See less
»
iamqmaniamqman
Great amp modeler
Roland Cube-20XL Published on 04/25/11 at 15:27
Roland CUBE-20XL 20-watt Combo Amplifier Features:
* 20 watts
* 8" high-performance speaker
* 2 channels: independent JC Clean and Lead
* Solo boost function
* 6 lead types, including Metal Zone and Extreme
* 9 effects, includeing Heavy Octave and COSM...…
Read more
* 20 watts
* 8" high-performance speaker
* Solo boost function
* 9 effects, includeing Heavy Octave and COSM vintage spring reverb
* Convenient audible tuner
* Power Squeezer for full gain at low volume
* Aux In jack to connect portable music players
UTILIZATION
Details
Type Solid State
Number of Channels 2
Power 20W
Speakers 1 x 8"
Effects Yes
Reverb Yes
EQ Bass, Middle, Treble
Amp Modeling Yes
Number of Models 6
Number of Tubes 0
Preamp Tubes No Tubes
Power Tubes No Tubes
Inputs 1 x Instrument, 1 x Aux (1/8")
Outputs 1 x Record Out/Headphones (1/4")
Footswitch I/O Yes
No Effects Loop
Height 15.16"
Width 15.16"
Depth 9.45"