Gretsch G6136TLTV White Falcon
Add this product to
  • My former gear
  • My current gear
  • My wishlist
Hollow Body/Semi Hollow Body Electric Guitar from Gretsch belonging to the White Falcon series
Write a user review
Gretsch G6136TLTV White Falcon market value
Warning
Please note that this market value is more than 6 months old.
The classified ads that include options or are part of a pack are not taken into account.
Where to buy G6136TLTV White Falcon?
Less
  • New
  • Second-hand
No retailers are offering this product at this time.
Availability alert
There are no classified ads for this product.
New ad alert
Tech. sheet
We have no technical specifications for this product
but your help will be much welcomed
»
User reviews
5.0/5(1 reviews)
5
100 %
(1 review)
4
Write a user reviewAsk for a user review
xmenrockxmenrock
Gretsch G6136TLTV White FalconPublished on 12/12/07 at 06:09
(This content has been automatically translated from French)
"6136" model number (White Falcon)
"T" for Bigsby (Tailpiece)
"L" for the varnish of cellulose type (Lacquered)
"TV" indicating that sagit microphones made by Mr TV Jones.
Weight: 4.6 Kg
- First impression:
The look incredible majesty White Falcon:
- The Head:
Form of course typical of White Falcon.
the logo is horizontal with a small golden plaque stamped "The White Falcon".
Read more
"T" for Bigsby (Tailpiece)
Weight: 4.6 Kg
- First impression:
- The Head:
The beautiful and popular Grover Imperial still adorn the head of the beautiful: thumleft:.
- Handle:
Maple neck two-piece, ebony fingerboard (648mm) INLAYS half-moons
- The body:
Maple veneer, éclises thickness: 70mm.