Roland Cube-80XL
Add this product to
  • My former gear
  • My current gear
  • My wishlist
Modelling Combo Guitar Amp from Roland belonging to the Cube series
Write a user review
Roland Cube-80XL market value
Warning
Please note that this market value is more than 6 months old.
The classified ads that include options or are part of a pack are not taken into account.
Where to buy Cube-80XL?
Less
  • New
  • Second-hand
No retailers are offering this product at this time.
Availability alert
There are no classified ads for this product.
New ad alert
Tech. sheet
We have no technical specifications for this product
but your help will be much welcomed
»
News
Videos
User reviews
4.3/5(3 reviews)
5
33 %
(1 review)
4
67 %
(2 reviews)
3
Write a user reviewAsk for a user review
iamqmaniamqman
Not Bad
Roland Cube-80XLPublished on 04/21/11 at 10:34
Roland CUBE-80XL 80-watt Combo Amplifier Features:
* 80 watts
* 12" high-performance speaker
* 3 footswitchable channels, including JC Clean, Lead, and...…
Read more
* 80 watts
* 12" high-performance speaker
* 3 footswitchable channels, including JC Clean, Lead, and Solo, with memory capability
* 11 COSM amp models, including Extreme amp
* 8 effects, including Heavy Octave and COSM vintage spring reverb
* 80-second Phrase Looper
* 3-band EQ, presence control
* Aux In jack
* Built-in tuner
* Hands-free channel switching via footswitch (sold separately)
UTILIZATION
Details
Type Solid State
Number of Channels 2
Power 40W
Speakers 1 x 10"
Effects Yes
Reverb Yes
EQ Bass, Middle, Treble
Amp Modeling Yes
Number of Models 11
Number of Tubes 0
Preamp Tubes No Tubes
Power Tubes No Tubes
Inputs 1 x Instrument, 1 x Aux (1/8")
Outputs 1 x Speaker, 1 x Line (1/4"), 1 x Record Out/Headphones (1/4")
Footswitch I/O Yes
Effects Loop Yes
Height 17.32"
Width 17.32"
Depth 10.43"
Weight 35.27 lbs.
SOUNDS
OVERALL OPINION
See less
»
dark-shinedark-shine
Roland Cube-80XLPublished on 01/11/13 at 14:02
(This content has been automatically translated from French)
La Totale! !
- The sound of JC 120
- The great delay effects, chorus, flanger ...
Amp simulation
and Looper
UTILIZATION
Easier IMPOSSIBLE!
SOUNDS
Yes, oh yes, the revelation for me
Sound: Clean, crisp and more
I LIKE IT!
OVERALL OPINION
Frankly, the price is ridiculously low!
Unfortunately the apartment is a 3 maximum volume
for the model (size) for you to see!
the ideal is to make as big Bob, buy 2 for Stereo! …
Read more
La Totale! !
- The sound of JC 120
Amp simulation
and Looper
Easier IMPOSSIBLE!
Sound: Clean, crisp and more
I LIKE IT!
See less
mlptictacmlptictac
Perfect for small stage or répéts
Roland Cube-80XLPublished on 10/31/12 at 15:08
Amp transistor modeling with
80W
See the listing of retail sites
The configuration is simple. The manual is clear. You can save up to 4 different configurations.
I struggled to find a good sound, but I fear that this is more my fault than the product.
Some effects are difficult or impossible to live.
Well suited to my style of music.
I like the clean sound, the dynamic amp.
I do not like the preset Extreme (not my style) and simulation acoustic guitar (not sure).
...…
Amp transistor modeling with
80W