Roland Cube-15XL
Add this product to
  • My former gear
  • My current gear
  • My wishlist
Modelling Combo Guitar Amp from Roland belonging to the Cube series
Write a user review
Roland Cube-15XL market value
Warning
Please note that this market value is more than 6 months old.
The classified ads that include options or are part of a pack are not taken into account.
Where to buy Cube-15XL ?
Less
  • New
  • Second-hand
No retailers are offering this product at this time.
Availability alert
There are no classified ads for this product.
New ad alert
Tech. sheet
We have no technical specifications for this product
but your help will be much welcomed
»
User reviews
4.8/5(4 reviews)
5
75 %
(3 reviews)
4
25 %
(1 review)
3
Write a user reviewAsk for a user review
iamqmaniamqman
None better for the price
Roland Cube-15XL Published on 04/23/11 at 15:28
Roland CUBE-15XL 15-watt Combo Amplifier Features:
* 15 watts
* 8" high-performance speaker
* 2 channels: independent Clean and Lead
* 3 authentic Boss Lead tones, including Metal Zone and Extreme
* Power Squeezer for full gain at low volume
* Aux In jack to connect portable music players
UTILIZATION
Detail
Type Solid State
Number of Channels...…
Read more
* 15 watts
* 8" high-performance speaker
UTILIZATION
Detail
Type Solid State
Number of Channels 2
Power 15W
Speakers 1 x 8"
Effects No Effects
Reverb No Reverb
EQ Bass, Middle, Treble
Amp Modeling Yes
Number of Models 3
Number of Tubes 0
Preamp Tubes No Tubes
Power Tubes No Tubes
Inputs 1 x Instrument, 1 x Aux (1/8")
Outputs 1 x Record Out/Headphones (1/4")
Footswitch I/O No Footswitch I/O
Effects Loop No Effects Loop
Height 13.19"
Width 13.19"
Depth 9.5"
Weight 15.87 lbs.
SOUNDS
OVERALL OPINION
See less
»
SkabatSkabat
Good little amp
Roland Cube-15XL Published on 12/14/12 at 01:37
(This content has been automatically translated from French)
What kind of amplification (lamp, transistor, ...)?
Transistor
What is the power delivered?
15W
What connection?
Jack In, Out Jack (Headphone and Line)
What are the settings, effects? ...
3 potentiometer tonailité (Trebble, Middle, Bass)
The configuration is it simple?
Yes, it's a small amp, there's not fifty buttons
Gets it easy to sound good?
Yes, ideal for a small amp
SOUNDS
Is it your style of music?
It is suitable for all styles I think. Besides if you really want to play the big metal and...…
Read more
Transistor
What is the power delivered?
15W
What connection?
Gets it easy to sound good?
Yes, ideal for a small amp
Is it your style of music?
With what (s) guitar (s) / low (s) or effect (s) do you play?
Ibanez and Cort X2 GAX30. Metal Zone distortion of time.
What kind of sound you get and with what settings ("crystalline", "bold", ....)?
OVERALL OPINION
How long have you been using?
1 year
What is so special that you like most and least?
The +: robustness, efficiency
The -: I can not put a badge on the front grille ... xD
Did you try many other models before buying it?
A 10W rotten, a Peavey bandit 100W A Bugera V55 55W lamp, and other ...
How do you rate the quality / price?
very good, it is a very good amp
With experience, you do again this choice?
Yes
See less
LiiftyLiifty
Small but powerful
Roland Cube-15XL Published on 10/19/12 at 05:28
Amplification: transistor
Connection: socket input and output of 6.35 mm and 3.5 mm auxiliary jack
Power: 15watts
The configuration is very simple and intuitive (basically connecting the amplifier and LET ROCK!)
A manual? Why?
Obtaining a good sound is quite simple, the knobs are generally quite reactive.
Playing a bit of all...…
Amplification: transistor