Randall KH120RHS
(2)
Write a user review
Randall KH120RHS market value
Warning
Please note that this market value is more than 6 months old.
The classified ads that include options or are part of a pack are not taken into account.
Where to buy KH120RHS?
Less
No retailers are offering this product at this time.
Availability alert
There are no classified ads for this product.
New ad alert
View all user reviews
Damage of puppets Damage of puppets
Note : 2 sur 10
« Try before you buy absolutely! »
Published on 02/15/11 at 13:18
2 bodies amp (head + cabinet 4X12) 120 W transistor.
- 3 Channels (1 and 2 Clean Overdrives identical)
- 2 EQ (1 for clean and 1 common for 2-channel saturated)
- Gains 2, or 1 per channel saturated
- 1 Effects Loop
- 1 Reverb
- 1 Cabinet with 4 HP 12 ", sold with the head of office.
UTILIZATION
The configuration is very basic, it turns the knobs and opening wide the ears.
The reverb from the amp is not bad either.
SOUNDS
Well then, this is where it goes bad ...
I'll go straight to the point: this amp terrible lack of media!
So impossible to hear and be heard properly in the group!
So I go up a little volume and now I cover too much bass, which is nevertheless a good model, connected to a 350W Hartke!
2 solutions were then quickly placed on me to address this major problem of lack of media:
- Subculture the amp on the sound system and making spit mediums using the mixer.
- Connect an external equalizer in the loop or in front of the guitar amp's input.
It comes back quickly to the external equalizer to draw something.
OVERALL OPINION
These are two types of amplification technology have different sound and approach, period.
If it is to play alone what is the benefit? As well take a combo amp or a mini stack squarely 5W lamps. it may have fewer mouths but it is cheaper even as the KH120 and it will sound much better especially!